Yük Konteyner

Yük Konteyner

Yük konteyneri, adından da anlaşılacağı üzere yük taşımak amacıyla imal edilen konteyner çeşididir. Standart konteynerlerin aksine daha sert ve dayanıklı malzemelerden imal edilmekte olup dünya standartlarında taşımacılığa uygun olması gerekmektedir. ISO standartlarına göre imal edilen ve yük taşımacılığı için uygun hale getirilen konteynerlere yük konteyner denilmektedir. 20 feet ve 40 feet olmak üzere 2 gruba ayrılan yük konteynerleri uzunluk farkından dolayı bu şekilde isim verilmiştir. Feet kısaltılması olarak ft kullanılırken Türkiye’de 20 lik konteyner ve 40 lık konteyner şeklinde de tanımlanmaktadır.

Yük taşımacılığı yapılan bir ülke olarak yüklerin en güvenli şekilde alıcıların ellerine ulaştırılması ana hedef olmalıdır. Özellikle de pek çok firma değerli ürünleri taşımaktadır ve ithalat ve ihracat işleri ile de uğraşan pek çok bilindik ya da bilinmedik ticari şirket bulunuyor. Peki, bu şirketler nasıl yük gönderimi yapıyor diye hiç düşündünüz mü? Öncelikle ürünlerin güvenli bir şekilde alıcılara ulaştırılması büyük bir öneme sahiptir. Çünkü insanlar hizmet aldıklarında ürünlerinin ellerine kaliteli ve güvenli bir şekilde ulaşmasını ister. Ama konu ithalat ve ihracatsa o zaman küçük kargo hizmetleri bu ürünleri yeterince hızlı bir şekilde götüremez. Bu nedenle de firmaların başka bir şekilde ürünlerini alıcılarına ulaştırması gerekiyor.

Yük Konteyneri Çeşitleri

Standart konteyner ölçüleri International Organization for Standardization(ISO)’ya göre iki çeşit olarak belirlenmiştir.  Her ne kadar 20’lik ve 40’lık olarak ikiye ayrılmış olsa da, içine yerleştirilecek malzemeye göre de Standart, Platform, Open, Reefer gibi çeşitlerle de bunlar kendi içerisinde ayrılmaktadır. Artık hesaplar konteynerlerin hacimlerine göre olmaktadır.

Yük taşımacılığı denildiğinde akla gelen ilk şey yük konteyner oluyor. Çünkü bu konteynerler sayesinde her gün milyonlarca ürün taşınıyor ve insanlar bu konteynerler ile taşımacılığın güvenilir olduğundan da emin oluyor. Yapılması gereken şeyin konteynerleri tercih etmek ve bu konteynerler ile taşımacılık yapılmasını bilen firmalar çelikten yapılan yük konteynerlerini tercih ediyor. Peki, bu yük konteyner ne gibi özelliklere sahiptir?

  • Öncelikle bu konteynerler özel üretim ürünü olup dilediğiniz boyutlarda üretilebilmektedir. Yani ihtiyaç duyduğunuz kadarı ile sizlere hizmet verebiliyor.
  • Her bir köşesi 96 ton taşıyabilen bu çelik konteynerler sayesinde dilediğiniz ürünü dilediğiniz gibi alıcılarına iletebiliyorsunuz.
  • Bu konteynerler hem hava hem kara hem deniz hem de demiryolu taşımacılığına uygun olduğu için her yönden avantajlıdır.
  • Aynı zamanda da bu konteynerler ile sadece katı yük değil aynı zamanda gaz ya da sıvı maddeler de taşıyabiliyorsunuz.
  • Havalandırma ve soğutma sistemi olan konteynerler sayesinde de ürünlerinizi muhafaza edebiliyor ve bozulmadan başka bir yere gönderimini gerçekleştirebiliyorsunuz.

ISO Yük Konteyner

Elbette ki pek çok profesyonel kişi yük taşımacılığı yaparken mutlaka yük konteyner firmaları ile iletişime geçiyor. Özellikle de bu konteynerlerin hem sıfırının hem de ikinci elinin olması büyük bir avantajdır. Taşıyacağınız yere ya da taşıyacağınız malzemeye göre bu konteynerlerden yararlanabiliyorsunuz. Yük taşımacılığı yaparken özellikle de bu taşımacılık deniz aşırı yerlere yapılıyorsa o zaman malzemelerinizin ya da ürünlerinizin güvence altına alınması gerekiyor. Çünkü deniz taşımacılığında denizin hava etkilerinden ürünleriniz oldukça etkileniyor. Bununla beraber iso yük konteyner sayesinde malzemeleriniz ya da ürünlerin güvenli bir şekilde taşınıyor çünkü bu konteynerler çelikten yapıldıkları için dış etkilerden etkilenmiyor. Hem yangına hem sıcağa hem de soğuğa karşı dirençli olan bu konteynerler sayesinde güvenli taşımacılık yapmak oldukça kolaydır.

ISO konteyner sahibi değilseniz o zaman hemen taşımacılık için bu konteynerlere sahip olmalısınız. Bu konteynerlerin satışını yapan pek çok firma var ve bu firmalar da kaliteli ürünleri sizler ile buluşturuyor. Bu nedenle de bu firmalar arasında da bir çekişme olduğu doğrudur. Eğer sizler de bu çekişme arasında kaldıysanız o zaman seçeceğiniz firmanın özelliklerini iyi araştırmalısınız. Bir kere yük konteyner satışı yapan bir firmanın garanti kapsamında olan ürünleri sattığına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda da sizlere her zaman taşıma, onarım gibi konularda da yardımcı olmaları gerekiyor. Sizlerin istediği ölçülerde de özel üretim yapılması gerekiyor. Her zaman müşteri odaklı çalışan firmaları tercih etmelisiniz. Çünkü konteynerlerin çoğu ömürlük ürünlerdir. Yani bir kez aldığınız zaman sizleri çok uzun süre idare edecektir. Bu nedenle de alırken fiyatlarını kontrol etmeli ve en iyi şekilde bu ürünlerden yararlanabilirsiniz. Oluşabilecek herhangi bir sorunda da bu ürünlerin bakımını yapacak bir ekip olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir