Tekerlekli Konteyner

Tekerlekli Konteyner

Genellikle uluslararası yük transferlerinde kullanılan tekerlekli konteyner, ticari hayatımızı büyük anlamda kolaylaştırmaktadır. Özellikle liman şehirlerimizde yoğun olarak gördüğümüz konteyner taşımacılık alanında diğer şehirlerimize de yayılmış durumda. İstersiniz bunu biraz açıklamayla başlayalım. Çeşitli en, boy ve yükseklikte uluslararası standartlara sahip olan, malzemenin bir yerden başka bir yere güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlayan bir taşıma aracıdır. Taşınacak yükün durumuna ve şekline göre farklı römorklu konteyner mevcuttur. Bozulma ihtimali olan gıda ürünlerinin taşınması için soğutmalı olanları bulunmaktadır. Sıvı maddelerin taşınması içinde yükleme ve indirmede kolaylık sağlayan üstü açık konteynerler vardır.

Her konteynerin üzerinde sahibini belirten kodlar bulunmaktadır. Bu kodlamalar sayesinde karışıklık olma ihtimalinin önüne geçilmiştir. Standart olarak uçak, tren, gemi ve kamyonlara kolayca yerleştirilebildiğinden dolayı yükleme boşaltma yapılmaksızın tek seferde gideceği yere ulaştırabilir. Tekerlekli konteyner, konteynerin büyüklüğüne göre tekerlek sayısı değişkenlik göstermektedir. Yük yerleştirildikten sonra mühürleme işlemi yapıldığından hırsızlık bozulma gibi olumsuz şartlar meydana gelmeyecektir. İçine birbirine zarar vermeyecek malzemelerin bir arada yerleştirilmesi mümkündür. Bu sayede sigorta ve işçilik giderleri tek işlem ve maliyeti az olacaktır.

Tekerlekli Konteyner Fiyatları

Tekerlekli konteyner, mekanizmalarının kendi üzerinde kilitlenme sistemi mevcuttur. Üst üste konulan konteynerler bu sayede birbiri üzerinde kaymadan içindeki malzemelere zarar vermeden seyahatlerini tamamlayabilecektir. Sağlam çelik taşıyıcılara sahip olduklarından üst üste yedi kat istif yapılır. Römorklu konteyner, alt şasesi bulunan sistemdir. Sürekli ihracat işleriyle uğraşan büyük firmaların kendilerine ait konteynerleri bulunmaktadır. Özellikle günlük olarak malzeme transferinde bulunan firmalar satın almış oldukları konteynerleri işletmelerine getirerek yüklemeyi kendileri yapmaktadır. Yüklenen araç limana ulaştığında tekrardan boşaltma-yükleme yapılmadan sadece üzerindeki konteyneri indirip yenisini boş bir konteyner alarak malzeme yükleyeceği yere gitmektedir. Buna sahip olmayanlar da konteyner kiralayarak aynı işlemi yapabilirler.

Tekerlekli konteyner fiyatları değişkenlik göstermektedir. Burada fiyatlardaki değişkenlik gösteren kısım alt şase ve konteyner kalitesine göre değişmektedir. Dünya ticaretinin büyük bir bölümü ve aynı zamanda Türkiye ihracatının %90’lık bölümü gemi taşımacılığıyla yapılmaktadır. Son yıllarda artan endüstri trafiği ve dünya ticaretinin artmasıyla birlikte kara yollarında devam eden taşımacılık kaldıramaz hale gelmiştir. Dünyanın dörtte üçünün de su ile kaplı olduğunu düşünürsek deniz taşımacılığı bu trafiği büyük oranda hafifletmiş durumdadır. Deniz yoluyla yapılan taşımacılık daha emniyetli ve maliyeti daha düşüktür.

Tek seferde bir malzemenin taşınması sağlanır. Limandan limana deniz yoluyla taşınan tekerlekli konteyner, varış noktasından teslim alınarak, açılmadan direkt olarak kara yoluyla gideceği yere ulaştırılır. Artan ticari faaliyetlerden dolayı daha büyük kapasiteye sahip yük gemileri son yıllarda hızlı bir artış göstermiştir. Varış noktasına direkt olarak gitmeyen gemiler konteyner terminallerine yanaşarak buradan başka bir gemiye yük aktarması yaparlar. Yükün istikametine göre terminallerden başka bir gemiye yüklemeden kara yolu veya demir yoluna da aktarılması mümkündür. Terminallerde aynı zamanda ulaştırma, depolama, aktarma gibi işlemlerle birlikte konteyner bakımı, karantina, lojistik gibi hizmetlerden de faydalanabilir.

Tekerlekli Konteyner

Tekerlekli Konteyner

Tekerlekli Konteyner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir