Konteyner Gemisi

Konteyner Gemisi

Konteyner gemisi, uluslararası standartlarda hizmet veren, konteyner taşımacılığında kullanılmak üzere tasarlanmış ağır yük gemileridir. Uluslararası taşımacılıkta diğer taşıma araçlarına oranla maliyetleri daha az olduğu için tercih edildikleri bilinmektedir. Uluslararası taşımacılıkta adeta bir simge haline geldikleri söylenebilir. Bazı kaynaklara göre, 2010 yılı itibariyle dünyada 9.535 konteyner gemisi mevcuttur.  Yine başka bir kaynağa göre, Konteyner taşımacılığı amacıyla ilk üretimi yapılan özel gemi Clifford J. Rodgers 1955 yılında Montreal’de üretilmiş ve ilk seyahatinde Vancouver – Alaska hattında 600 konteyner taşımış olduğu belirtilmiştir.

Günümüzde ise kargo taşımacılığının neredeyse tamamına yakını konteyner vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. Gemi için konteyner ihtiyacı olan müşterilerimiz yük konteyner sayfamızdan detaylı bilgi alabilir.

Konteyner Gemileri Hakkında Genel Özellikler

Konteyner gemilerinin, taşımacılık faaliyetlerinde bu denli sık kullanılmasının temel sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Her şeyden önce daha fazla miktarın taşınmasını kolaylaştırır,
  • Maliyetleri ve yıpranma süreleri diğer araçlara oranla daha uygundur,
  • Risk oranları açısında daha az tehlike barındırır,
  • Daha güvenli, daha sağlıklı ve hasarsız bir ulaştırma imkanı sunar,
  • Daha sistematik bir yapı ile istenen ağırlığı taşıyabilme ve hacim kapasitesine sahiptirler.

Konteynerler, taşımacılık faaliyetlerinde çeşitli amaçlarla kullanılmak üzere tasarlanmış çelikten üretilen araçlardır. Bu araçlar, taşınacak olan ürünün ihtiyaçlarına göre çeşitli tasarımlarda üretim yapılabiliyor. Gemi konteyner, müşteriler açısından farklı ebatlara sahiptir. Bu ölçüler uluslararası taşımacılık şartlarına uygun olmalıdır. Çeşitli sektörler faaliyet gösteren (özellikle uluslararası çalışan) firmalar, ürünlerinin teslimatını gerçekleştirmek için çeşitli konteyner hizmetlerinden faydalanırlar. İhtiyaçlarına göre, farklı boyutlarda ve farklı sistemler ile, farklı türde tasarlanabilen konteynerler mevcuttur.

Günümüzde ise ticaret, eskiye oranla elbette ki her yönden çok daha rahattır. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki günümüzdeki yöntemler, her geçen gün çok daha kullanışlı bir hal almaktadır. Artık ticaret; şehirler, ülkeler veya kıtalar arası boyutta güvenli ve sağlıklı bir şekilde ilerlemektedir. En imkansız görünen hizmetler, çok rahat bir şekilde uzak bir ülkedeki alıcıya teslim edilebilmektedir. Özellikle denizaşırı ülkelerde tarih boyunca sahnede yer alan ulaşım araçları olan gemiler, yaşadığımız çağda en etkin taşıma araçlarıdır. Tonlarca ağırlığı limandan limana taşıyabilen konteyner gemisi, yine bunca ağırlığı muhafaza eden konteynerler ile çok rahat bir şekilde eksiksiz ve istenilen miktarda ürünün taşınmasında en çok kullanılan araçlardan biridir.

Gemi Konteyner

Konteyner Gemileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir